Posted inGenel

Bios Ayarlarına Anakart Üzerinden Girme

Format atarken veya sistemi sıfırdan kurarken Bios ayarlarına klavye kullanmadan nasıl girilir? Gelin açıklayalım.

Anakart üzerinden direk olarak bios   ayarlarına girme.

Bilgisayarlarımıza format atarken veya kurudan çıkartıp sıfırdan kurmak istediğimizde, anakartın bios ayarlarına girmemiz gerekmektedir. Bios ayarlarına girildiğinde boot ayarlarını yaparak sisteme format veya sıfırdan kurulum yapılabilmektedir.  Bios ayarlarına girmek için klavye kullanılır, sistem açılmadan önce sizlere hangi tuş ile bios ayarlarına gireceğinizi yazar ve o tuşa basarak bios ayarlarına girebilirsiniz.  Bu yazıda anlatacağımız işlemler anakart montaj işlemi hakkında bilgisi olanlar dışında kimse tarafından yapılmamalıdır.

Anakartlar Üzerind
e Bulunan Bios Butonu ile.

Notebook ve masaüstü sistemlerde anakartların üzerinden direk olarak sistemi bios menüsünden başlatmaya sağlayan buton b

ulunur. Bu buton bazı model ve markalarda bulunurken bazı model ve markalarda maalesef bulunmaz. Eğer anakart üzerinde direk bios butonu var ise o butona bastığınızda direk olarak bios menü ekranı gelecektir. Bios menüsünden gerekli ayarlamaları yapıp sistemi hazır hale getirebilirsiniz. Direk bios butonlarına uzun bir süre basılı tutulmamalıdır, genelde bas bırak yapılarak çalışmaktadırlar, eğer anakartınız da direk bios key olup olmadığını merak ediyorsanız, anakartınızın kullanım klavuzundan teknik detay sayfasına bakabilirsiniz. Klavuzda neler yapmanız gerektiğini adım adım olarak detaylı bir şekilde açıklayacaktır. Bazı notebook modellerinde, notebook kasası üzerinde bios tuşu bulunur bu tuşa basarak direk olarak yine bios menüsüne ulaşabilirsiniz.

Bios Pili ile Bios Menüsüne Giriş

Sisteminizde klavye yok veya çalışmıyor, anakart üzerinde direk bios butonu da maalesef yok. Bu durumda yapmanız gereken tek işlem, bios pilini yuvasından çıkartmak ve yuvasına geri takmak bu sayede bios ayarları sıfırlanacak ve sistem sizi açılış ekranında bios menüsü ile karşılayacaktır. Yine gerekli işlemleri yaparak sistemi hazır duruma getirebilirsiniz. Bios pili söküp yerine geri taktığınız zaman, sistem saati ve tarihi sıfırlanacağından sistem saati  ve tarihini tekrar manuel olarak düzenlemeniz gerekmektedir. Diğer yandan eğer önceden bios ayarlarında yaptığınız bir değişiklik var ise, bios pili sökülüp tekrar takıldığından, bios sıfırlanacak ve bu ayarları tekrar yapmanız gerekecek.