Posted inGenel / Web Tasarım / Wordpress

WordPress Contact Form 7 CSS Düzenleme CSS Düzenleme

WordPress alt yapılı bir iste sahibi iseniz, iletişim form eklentisi olarak Contact Form 7 eklentisini kullanıyorsanız gelin sizlere Contact Form 7 eklentisinin CSS kodlarının nasıl değiştirebilirsiniz onu gösterelim.

En popüler iletişim formu eklentisi olan Contact Form 7 eklentisinde de diğer eklentiler gibi düzenlemeler yapmak mümkün kılar. Peki neden Contact Form 7 eklentisini düzenleme ihtiyacı duyarız? (WordPress Contact Form 7 CSS Düzenleme CSS Düzenleme) Öncelik ile eklentide gelen hazır ayarların görüntüsü ve tasarımları hoşunuza gitmeyebilir. Bu sebep ile hosting üzerinden direk olarak css kodlarına müdahale ederek, eklentinin görünümünü ve tasarımını değiştirmek mümkün. Peki nasıl yapılıyor?

Hosting Sunucunuza Giriş Yapın

Sunucuya giriş yaptıktan sonra yönetim panelinizden, C panel veya plesk olabilir (anlatacağımız işlem iki panel için de geçerlidir) dosya yöneticisi bölümüne giriş yapın.

Dosya yöneticisine girdikten sonra adım adım wordpress sitenizin kurulu olduğu dizine giriş yapın. Bu dizin puplic_html de olabilir sizin kendi oluşturduğunuz bir alt klasörde olabilir. WordPress kurulu olan klasöre giriş yaptıktan sonra sıra ile wp-content / plugins / contact-form-7 klasörlerine giriş yapın. Daha sonra karşınıza eklentinin kurulu dosyaları gelecektir. Buradan includes klasörüne giriş yapın, daha sonra css klasörüne giriş yapın ve Contact Form 7 eklentisinin CSS kodlarını karşınızda bulacaksınız. Buradan direk olarak kodları düzenleyebilirsiniz. Eğer yeni bir kod eklemek veya kod silmek istiyorsanız, yedek almanızı şiddet ile öneririz aksi durumda veriler kaybolabilir, geri dönülmez hasarlar bırakabilirsiniz.

Css kodlarına buton tipleri, renk kodları, çeşitli animasyonlar ve konum bilgileri eklenebilir. Eklediğiniz kodların çalışması için tarayıcınızdan gizli moda geçerek sitenize bakabilirsiniz. Bu sayede ön belleğe alınan herhangi bir veri olmayacağından direk siz ne değişim yaptıysanız onu göreceksiniz. Gizli moda almadan sitenize giriş yaparsanız muhtemelen bir önceki düzenleme yapılmamış halini göreceksiniz. Bu da sizi yanıltabilir. Eğer gizli mod kullanmak istemiyorsanız, başa bir cihaz veya internet tarayıcısı kullanabilirsiniz. Bu sayede de kullanılan yeni cihaz veya tarayıcının ön belleği temiz olacağından direk olarak yapılan işlem görülebilir. Diğer bir yapılan işlemi görme ise tarayıcınızın geçmiş verilerini silmek. Bu işlem tarayıcınızda bulunan kayıtlı şifreler, formlar, site veriler vs. gibi verileri sileceğinden dikkat etmekte fayda vardır.