Posted inGenel / Web Tasarım / Wordpress

WordPress İletişim Formlarını Admin Panelde Gösterme

wordpress_smtp_olmadan_form_eklentisi

Contact Form 7 eklentisi kullanıyorsunuz ve sitenizden gelen iletişim formlarını, panelden görmek istiyorsanız cevabı yazımızda.

WordPress alt yapılı bir site sahibi iseniz, SMTP ayarları yapmadan direk olarak admin panelde Contact Form 7 eklentisi kullanarak sitenize gelen mailleri panelden görebilirsiniz. Bir çok site sahibi spam maillerden ve mail adreslerine düşmeyen iletişim formlarından şikayetçi. Bizler de sizin için wordpress üzerinden gelen iletişim formlarının direk olarak mail adresine değil de, wordpress admin panelde nasıl kaydedilir onu göstereceğiz. İşleme başlamadan önce şunları belirtmek isteriz: Bu işlem veri tabanınıza veri işleneceği için veri tabanında bir miktar yer kaplayacaktır. Eğer hosting sunucunuzun veri saklama limiti var ise ve dolmaya yakın ise bu işlem önerilmez. Diğer bir uyarı ise bu ayarlamalar ile spam olarak gelen mailler, mail olarak gelmeyeceğinden direk olarak wordpress admin panel üzerine geleceğinden manuel olarak spam formlar temizlenmelidir. Bu sayede spam formlar boşu boşuna yer kaplamazlar. Gelin işlemin nasıl yapılacağını resimli bir şekilde adım adım gösterelim.

WordPress admin panele girin ve eklentilerden Contact Form 7 eklentisini kurup, etkinleştirin. (Contact Form 7 uygulaması yaklaşık olarak 5 milyon indirmeye sahiptir.)

Contact Form 7 kuruduktan sonra, bu eklenti ile uyumlu olan ve formların direk olarak veri tabanına yazılmasını sağlayan eklenti olan (Flamingo) eklentisi kurup ardından etkinleştirin.

Bu iki eklentiyi de yükleyip etkinleştirdikten sonra yapmanız gereken,  yeni bir iletişim formu oluşturmak ve yayına almak. Daha sonra, Contact Form 7 tarafında başka bir işlem yapmanıza gerek kalmıyor. İletişim formlarınızda herhangi bir değişiklik olmadan direk olarak kullanılabilir ve herhangi bir alana kısa kod ile eklenebilir.

Doldurulan form WordPress admin panelde Flamingo – Gelen Mesajlar kısmında görünecektir.

Altta bulunan resimde gelen iletişim formlarının nasıl göründüğü açık şekilde görünmektedir. Form üzerine tıklanarak içerik kısmı da görüntülenebilir.

İşlemler bu kadar, bu basit iki eklenti ile smtp ayarlarını kullanmadan direk olarak wordpress üzerinden gelecek olan iletişim formlarını admin panele aktarıp oradan site yöneticisi panele giriş yapıp okuyabilir ve ardından değerlendirmeye alabilir. Eğer bu işlemi yapmakta sorun yaşıyorsanız bizim ile iletişime geçebilirsiniz.