Posted inE-ticaret / Genel

Sosyal Medya ile Pazarlama

Sosyal Pazarlama denildiğinde akıllara ilk gelen şey herhangi bir dijital platforma satış yapmak olduğunu söyleyebiliriz. Lakin sosyal pazarlama denilen kavram çok farklıdır. Gelin sosyal pazarlama ne olduğuna birlikte bakalım.

Pazarlama biçimleri ne kadar iyi olursa pazarlanan ürün veya hizmet o kadar fazla satacak ve ilgi görecektir. Bu sebepten dolayı ürün veya hizmetlerde pazarlama oldukça önemlidir. Eğer bir ürün veya hizmetle pazarlama yapılamadı sen ürün satışında beklenen grafik tablosu büyük ihtimalle çıkmayacaktır. Reklamlarda veya sosyal medya diye tabir edilen dijital platformlarda günümüzde pazarlama yöntemi çok fazla kullanılmaktadır. Bu terimlerden bir tanesi ise sosyal pazarlama adı altında yapılan pazarlama türüdür. İsminden de anlaşılacağı gibi sosyal ortamlarda yapılan pazarlama türüne sosyal pazarlama denir. Sosyal Pazarlama sadece dijital platformları kapsamaz. eğer pazarlama şekli olarak sosyal pazarlama tercih ediyorsanız, öncelikle yakın çevrenizde ürün veya hizmetin etki edebilecek kitle olup olmadığına bakmalısınız. Kitle seçildikten sonra, pazarlama süreci yürütülebilir. En basit yönden eğer yakın çevrenizde ulan kitleye pazarlama yapacaksanız veya yaptıysanız, bu yaptığınız pazarlama sistemi sosyal pazarlama olarak adlandırılır. Daha öncede dediğimiz gibi sosyal pazarlama sadece dijital platformlarda pazarlama içermez.

İlk başta gözle görünür bir hız artışı olacaktır (hız sorunların bir çoğu kullanılan hosting hizmeti olduğundan bir çok sitede optimizasyon yapılsa dahi sitede her hangi bir hız değişimi olmamakta.) Daha sonra sitenizde gözünüze takılan kısımlarında ya ortadan kaldırılmış olduğunu göreceksiniz, yada değiştirilmiş daha hoş ve SEO uyumlu bir tasarım ile karşı karşıya geleceksiniz. SEO (Arama motoru optimizasyonu) yapmak sizin için Google ve diğer arama motorlarında üst sırlara çıkmanız için çok önemli bir ayrıntıdır.

Sosyal pazarlama yapmak için kitlenin doğru seçilmesi ve pazarlanacak ürün veya hizmetin o kitleye en uygun şekilde nasıl sunulacağını önceden detaylı bir şekilde düşünmesi gerekir. Sosyal pazarlamada slogan veya ana terimler çok önemlidir. doğru sloganlar ve anahtar kelimeler satışınızı yüksek miktarda arttırabilir. Dikkat ederseniz çok satan ürünlerin arkasında veya çok satan hizmetlere arkasında genelde çok iyi ve dikkat çekici sloganlar veya anahtar kelimeler olur. bu slogan veya anahtar kelimeler sayesinde insan hafızasında bu markalar yer edinmeye başlar. Tabii insan hafızasında yer edilmeye başlayan bu markalarında hizmetleri bazen hiç bir slogan ve pazarlama yapmasa dahi çok fazla satmaktadır. Pazarlamada en çok yapılan hatalardan bir tanesi tamamen yanlış pazarlama türü seçimi veya yapılacak olan pazarlama türünün zamanının yanlış seçilmesi yüzünden, yapılan pazarlama türleri de başarısız olmaktadır.