Posted inE-ticaret / Genel

Doğru Ürün Seçimi

Tex yazilim E ticaret

Herhangi bir yerden ürün veya hizmet satın almak istiyorsunuz. Peki en doğru seçime nasıl yapabilirsiniz? Gelin size biraz fikir verelim.

Dünyanın geldiği konuma göre global’de milyonlarca ürün ve hizmet bulunmaktadır. Bu ürün ve hizmetlerin yanında da milyonlarca satıcı ve tedarikçiler yer almış durumdadır. Herhangi bir ürün veya hizmet seçiminde zorlanıyorsanız öncelikle alacağınız ürün veya hizmetin hangi firmadan nasıl alacağınıza önem vermeniz gerekmektedir. en önemli kriterlerden bir tanesi ise alacağınız ürün veya hizmeti firma daha önceden yapmış mı? O ürün veya hizmet de tecrübesi var mı? Firma ne kadar güvenilir? Sorularına cevap bulmalısınız. Örnek Vermek gerekirse bir bakkaldan bize bir web sitesi lazım demeniz toplumda çok tuhaf karşılanır. Eğer o bakkal gerçekten web sitesi hizmeti veriyorsa yanlış sektörde çalıştığını da farkındadır. Diğer bir örnek bir web sitesi satan veya yapan firmadan çok güzel herhangi bir gıda ürünü alıyorsanız, işte burada da yukarıdaki soruları kendinize sormalısınız. Ürün veya hizmetin alınacağı firma veya satıcıda oldukça önem teşkil eder ve dikkat edilmesi gereken en önemli sorun da burada başlar.

Ürün veya hizmeti veren firmaları araştırmak ve daha öncesinde ki firma ile alışveriş yapmış müşterilerin yorumlarını dikkatlice okumak, soruşturmak da fayda vardır. Emin olun eğer firma daha önceden başka birisine memnun olmadı hizmeti verdiyse ona olumsuz yorum olarak zaten dönüş olmuştur. Her olumsuz yorum olan firmadan kaçın demiyoruz, mesela firma klavye satıyor ve toplamda 2000 tane satış yapmış. Yaptığı bu satışların sonucunda toplamda 2 tane olumsuz yorum kazanmış. Bu demek oluyor ki binde 2 ihtimalle firmada sorunlar çıkabilir. Türk firmaları güvenebilirsiniz çünkü toplamda 998 kişi olumlu yanıt vermiş. Lakin 10 satış yapıp 8’i olumsuz yorumla geri dönüş almış firmalardan uzak durmalısınız, muhtemelen sizi de kandıracak dardır.

Alacağınız ürün veya hizmeti internette olabildiğince çok incelemenizde fayda var. Ürün ve hizmetin fiyatları bazı yerlere çok ucuz olabilir bazı yerlerde de çok yüksek olabilir. Ürüne veya hizmete ödeyeceğiniz para size kaldığında sizin için en uygun firma hangisi ise o firmayı tercih etmekte fayda vardır.