Posted inGenel

Özgünlüğe Önem Verin

Site içeriklerinde bulunan yazılarda ve resimlerde özgünlük ilkesi ağır basamaktadır. Peki özgünlük neden içeriklerde önemlidir? Gelin açıklayalım.

Bilindiği üzere internet ortamında oldukça fazla alıntılar ve kopya içerikler dolaşmaktadır. Kopya veya çalıntı içeriklere tamamen karşı olduğumuzu belirtmek isteriz. Eğer sitenize bir görsel, yazı veya video olacak şekilde içerik girecekseniz, gireceğiniz içeriğin çalıntı veya başka bir içerik üreten firma, şahıstan alıntı olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Kopya veya çalıntı içerikler size kullanıcı getirmez daha fazla sizden kullanıcı alabilir. Eğer bir başka içerik üreticisinden, içerik alacaksanız kesinlik ile içerik sahibinden izin almalısınız ve sitenizde içeriği kullandığınızda, içeriğin alıntı olduğunu belirtmelisiniz.
Alıntı içerikler de alıntı olduğunu ekledikten sonra alıntı yapılan adresinde, içeriği gören kullanıcılar için linki veya nereden nasıl temin edildiği de içeriğin bir kısmına eklenmelidir. Alıntı içerikler de alıntı kaynağının eklenmesi SEO bakımından da oldukça faydalı bir işlemdir. Sitelerden veya farklı bir içerik sağlayan yerden içerik alırken, içeriğin telifli olup olmadığını kontrol edin. İçerik de telif hakkı bulunuyor ise başınız hukuki yandan ağrıyabilir. Eğer bu sorunlar ile uğraşmak istemiyorsanız, özgün içerikler üretin ve alıntı, kopya ve çalma işlemi ile sitenize, sosyal medya platformlarınıza içerik girmemek faydalı olacaktır.

Özgün içeriklerde eğer içerik yazı ise yazdığınız dile uygun şekilde noktalama ve imla kurallarına uymak da size iftiralara çıkaracaktır. Karmaşık bir dille yazılan yazılar kafa karıştırıcı gibi kullanıcının da sizin içeriğiniz de kısa bir zaman geçireceği anlamına gelmektedir. Bu yüzden yazdığınız yazılarda veya yazdıracağız herhangi bir içerikte kullanılan dile uygun şekilde imla ve noktalama kurallarına dikkat edilmelidir. Diğer yandan çıkartılacak içerik resim veya video ise daha önceden bu işlemi yapan biri var mı diye kontrol edilmeli, eğer var ise yapan kişiden veya firmadan izin istenmelidir. Bu izinler genelde parayla veya ücretsiz bir şekilde evet kullanabilirsin şeklinde size geri dönüş olacaktır. Ülkemizde genellikle parasını ödedikten sonra içeriye ulaşmanıza sağlıyorlar. Eğer siz telifli bir resmi veya görseli kullanırsanız, telif sahibi sizden mahkeme kararıyla para talep edebilir. Daha sonrasında ise büyük cezalarla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunlarla baş etmek istemiyorsanız bedava içerik platformlarına bakmanızı öneririz, içerikler bedava olacağından herhangi bir şekilde sorun yaşamayacaksınız. Diğer yandan içeriklerinizi de özgünlüğe önem verin.İlk başta gözle görünür bir hız artışı olacaktır (hız sorunların bir çoğu kullanılan hosting hizmeti olduğundan bir çok sitede optimizasyon yapılsa dahi sitede her hangi bir hız değişimi olmamakta.) Daha sonra sitenizde gözünüze takılan kısımlarında ya ortadan kaldırılmış olduğunu göreceksiniz, yada değiştirilmiş daha hoş ve SEO uyumlu bir tasarım ile karşı karşıya geleceksiniz. SEO (Arama motoru optimizasyonu) yapmak sizin için Google ve diğer arama motorlarında üst sırlara çıkmanız için çok önemli bir ayrıntıdır.